تولید و فروش قالب وافل + مشاهده لیست قیمت 09106730326

10 / 10
از 1 کاربر

چرا سقف های وافل گزینه جذابی برای طراحان سازه می باشند؟ 

    در سالهای اخیر، بدلیل توجه ارزشمند مهندسین معمار به فضای داخلی ساختمان (interior design) و نیاز به داشتن ستونهای کمتر در نقشه معماری ساختمان، اقبال به سمت سقفهای دو طرفه (Two-way Slab) از جمله سقف وافل، دال های مجوف و دال های مشبک بسیار افزایش یافته است.

از این رو جامعه مهندسی کشور در صدد مرتفع کردن این نیاز برآمد که نتیجه آن اجرای سقف های بیشمار وافل (Waffle Slab)، سقف یوبوت (U-Boot Slab) و کوبیاکس (Cobiax) بود. به طور کلی سقف وافل نسبت به سقف های مرسوم تیرچه ای (joist Ribbed Slab) برتری های زیادی دارد. منتهی اینرسی و مقاومت بخش قابل توجهی از پیمانکاران و آرماتوربندان باعث شده این سقف همچنان از فراگیری بیشتر در کشور محروم بماند.

برای بررسی مفصل مزایای سقف وافل (Waffle Slab Advantage) کافی است به آیین نامه بتن آمریکا فصل هشتم (ACI318-R14) مراجعه شود.  

 دو مزیت اصلی سقف وافل نسبت به دیگر سقف های با عملکرد دوطرفه (Two-way Slab) :

1)غیرماندگاری قالب وافل در سقف و تکرر استفاده از قالب وافل

2)حذف بتن ناکارآمد و کاهش محسوس بار مرده سقف (Dead Load)

 

     شرکت "بتن بسپار صنعت" بعنوان یکی از تولیدکنندگان بنام قالبهای وافل، قالب پلاستیکی بتن، قالبهای پلاستیکی ستون از سال 1390 تولید این احجام را در دستور کار خود قرار داد و امروزه با تولید طیف وسیعی از محصولات ساختمانی در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

 

در حال حاضر قالب های وافل ابعاد و ارتفاع های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند:  

         1)  قالب های 60x60 cm در ارتفاع های 20، 25 و 30 سانتیمتر با عرض تیرچه (ریب) 10 سانتیمتری 

          2)  قالب های 75x75 cm در ارتفاع 30 سانتیمتر 

         3)  قالب های 80x80 cm در ارتفاع های 28 و 40 سانتیمتر با عرض تیرچه (ریب) 12 سانتیمتری

          4)  قالب های 90x90 cm در ارتفاع های 30 و 40 سانتیمتر با عرض تیرچه (ریب) 20 سانتیمتری

توضیحات

 سقف وافل

   در سالهای اخیر، بدلیل توجه ارزشمند مهندسین معمار به فضای داخلی ساختمان (interior design) و نیاز به داشتن ستونهای کمتر در نقشه معماری ساختمان، اقبال به سمت سقفهای دو طرفه (Two-way Slab) از جمله سقف وافل، دال های مجوف و دال های مشبک بسیار افزایش یافته است.

از این رو جامعه مهندسی کشور در صدد مرتفع کردن این نیاز برآمد که نتیجه آن اجرای سقف های بیشمار وافل (Waffle Slab)، سقف یوبوت (U-Boot Slab) و کوبیاکس (Cobiax) بود. به طور کلی سقف وافل نسبت به سقف های مرسوم تیرچه ای (joist Ribbed Slab) برتری های زیادی دارد. منتهی اینرسی و مقاومت بخش قابل توجهی از پیمانکاران و آرماتوربندان باعث شده این سقف همچنان از فراگیری بیشتر در کشور محروم بماند. 

 

اگر پروژه ای دو هدف مهم را دنبال میکرد حتما باید به سقف وافل رجوع کند: 

  • افزایش تعداد پارکینگها با حذف ستون ها
  • ایجاد دهانه های بلند (فاصله ستون به ستون بلندتر از 10 متر البته بدون ارتعاش و لرزه در اثر رفت و آمد افراد)

 

 سقف وافل اجرای دهانه های بلند

 

عکس فوق نمای پروژه وافل اجرا شده با وافل های 90x90 cm به ارتفاع 30 سانتمیتر می باشد (اجرا شده در استرالیا) که بجهت فواصل بلند دهانه های این سازه (فاصله آکس به آکس ستون ها) که در حدود 12 متر بوده است، مورد استفاده قرار گرفته است.

دیتیل قالبهای وافل 90*90 به ارتفاع 30 سانتیمتر با عرض تیرچه (Rib Width) 20 سانتیمتری در زیر نمایش داده شده است: 

شرکت بتن بسپار صنعت نیز با استفاده از قالبهای وافل نمونه کارهای اجرایی زیادی را در سراسر ایران، هم در زمینه تامین قالبهای وافل و هم در زمینه اجرا انجام داده است که نمونه ای از آن در تصاویر زیر ارائه شده است.

پروژه زیر در خیابان آجودانیه، تهران انجام شده است و دغدغه اصلی کارفرما ایجاد دهانه های 15 متری در این پروژه بود. از این رو استفاده از قالبهای وافل 90*90 در دستور کار قرار گرفت و دهانه های بلند و در نتیجه نقشه معماری بینظیری در این پروژه حاصل شد. 

 

 

قالب وافل  90

 

قالب وافل 90

قالب وافل 90 اسکای دام

 

 دهانه بلند اجرا شده با قالب وافل 90

 

 

قالب های وافل گزینه بسیار مناسبی جهت اجرای دهانه های بلند (فواصل ستون به ستون بلند) در کنار ایجاد نقشه معماری خاص و زیبا می باشد. جهت آشنایی بیشتر شما خوانندگان عزیز با دیتیل میلگردگذاری سقف وافل و استفاده از سایز مناسب قالب وافل نمونه ای از طراحی سقف وافل که از قالبهای وافل 75x75 به ارتفاع 30 سانتیمتر انجام شده است را در این قسمت مرور میکنیم: 

 دیتیل اجرای قالب وافل

اگر بخواهیم سقف وافل و قالب وافل را در یک نگاه مرور کنیم، نکات زیر حائز اهمیت خواهد بود : 

1-اجرای سازه سقف با دهانه آزاد ستون تا ستون تا 15 متر و بار زنده تا 400 کیلوگرم بر متر مربع.

2-قالب های با دوام با قابلیت تا 50 بار استفاده در قالب بندی. جهت تضمین کیفیت قالب های وافل تولید شده در شرکت بتن بسپار، در هنگام خرید قالبها، به مدت یکسال گارانتی شکستگی می باشند و در این بازه زمانی چنانچه قالب وافل شکسته شود، تعویض انجام خواهد شد. 

قابل ذکر است که پس از اجرای صدها پروژه سقف وافل در اقصی نقاط ایران و خاورمیانه، عدد و تعداد شکستگی قالب های تولیدی وافل شرکت حدودا 10 درصد بوده و تمامی مشتریان شرکت تا کنون از تعویض قالبهای شکسته رضایت کامل را داشته اند. بعبارتی شرکت بتن بسپار این 10 الی 15 درصد تعویض قالب وافل شکسته با قالبهای نو را بعنوان اعتبار (Credit) به مشتریان خود ارائه می کند تا بتواند نامی معتبر و احترامی هر چند کوچک به اعتماد مشتریان عزیز داشته باشد. 

3-عدم نیاز به قطعات مدفون در بتن که هزینه بر و غیر اقتصادی هستند نظیر بلوکهای مورد استفاده در سایر سیستم های دال مجوف ( یوبوت و کوبیاکس ).

4-عدم نیاز به روغن کاری (بتن به سطح قالبها نمی چسبد لذا سطح بتن نمای بسیار مناسبی را ارائه میدهد).

5-خاصیت  آکوستیک (جاذب و مستهلک کننده صوت) این نوع سازه سقف مناسب برای سالن های اجتماعات و محیط های پر ازدحام و پر سر و صداست.

6-مصرف کمتر بتن و آرماتور در نتیجه کاهش وزن سازه و به تبع کاهش قابل توجه هزینه های اجرایی در مقایسه با سایر روش های مشابه 

در مراحل مختلف طراحی سقف وافل (Waffle Slab)، احتمال زیاد نیاز به دیتیل قالب های وافل (waffle mold details) توسط محاسب سازه زیاد می باشد از این رو دیتیل های زیر جهت راحتی در امر انتخاب و طراحی سقف وافل (waffle slab structural design) ارائه شده است. 

 

 

دیتیل قالب وافل 80 در 80 دو طرفه به ارتفاع 28 سانتیمتر

 

 

 

قالب وافل منحصر به فرد شرکت بتن بسپار، قالب اسکای دام 90*90 در ارتفاع 30 و 40 سانتیمتر: 

منحصر به فردترین قالب وافل تولیدی شرکت بتن بسپار قالبهای وافل دو طرفه 90*90 به ارتفاع 30 و 40 سانتیمتر می باشند مه دارای عرض ریب یا تیرچه 20 سانتیمتر می باشند. دیتیل این نوع قالب وافل را در ابتدای این مقاله ملاحظه فرمودید.  

 

قالب وافل 90 به ارتفاع 40 سانتیمتر بزرگترین قالب وافل ایران

 

سقف وافل در قیاس با دیگر سقف ها هم از لحاظ فنی و  هم از لحاظ اقتصادی برتری های زیادی دارد. استفاده از قالب وافل باعث اجرای سریع و راحت سقف وافل و برتری محسوس سقف با  قالب وافل نسبت به دیگر سیستم های سقف می شود. دلیل برتری سقف وافل نسبت به دیگر سقف های دال مجوف ،  حذف بتن سطح زیرین در نقش کاور میلگرد است. سقف وافل با حذف بتن زیرین باعث کاهش بار مرده سقف وافل می گردد که یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد دهانه های بلند در سقف وافل می باشد.

قالب وافل استفاده شده در سقف وافل به دلیل غیر ماندگاری  قالب های وافل مفید می باشد به این معنی که قالب وافل سقف را می توان برای حداقل 30 سقف مورد استفاده قرار داد.

برای اطلاع از خدمات طراحی سقف وافل و یا فروش  قالب وافل و اجاره قالب وافل یک طرفه و دوطرفه در خدمت شما هستیم.

 


 

جهت مشاوره و فروش و دریافت به روز ترین لیست قیمت با ما در تماس باشید:

09129216960

09106730326


 قالب وافل و اجرای سقف وافل

 

مقایسه سقف وافل و سقف کوبیاکس و یوبوت

در مقایسه سقف وافل و سقف موسوم به کوبیاکس و یوبوت می توان گفت که قالب وافل بدلیل عدم ماندگاری به این معنی که با یک بار هزینه برای تعداد زیادی سقف وافل (بیش از 30سقف) قابل استفاده است ولی در سقف کوبیاکس و یوبوت قالب در سقف مدفون شده و برای هر سقف می بایست مجموعه قالبهایی خریداری شود به این معنی که به عنوان مثال در یک ساختمان با حدود 1000 متر مربع شامل 5 طبقه حدود 300 قالب وافل مورد نیاز است در حالی که تعداد قالب یوبوت مورد نیاز برای همین ساختمان در حدود 2000 عدد می باشد ضمن اینکه قالب وافل در سقف وافل را می توان برای تمامی سقف ها استفاده نمود در حالی که قالب یوبوت در سقف دفن می گردد و اصطلاحا ماندگار است.

 نحوه اتصال قالبهای وافل با گیره

استفاده از گیره های (U شکل) ساخته شده برای اتصال محل تماس قالبهای وافل  

 

وافل یک طرفه و وافل دو طرفه

سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه در عین تشابه کلمه، تفاوت بسیار زیادی دارند.  قالب وافل یک طرفه شباهت زیادی به سقف تیرچه یونولیت دارد و که همان سقف با تیرچه درجا می باشد که عملکردی یک طرفه دارد. بعبارت دیگر باربر موجود روی سقف یک طرفه به دو تیر از چهار تیر پیرامونی سقف وافل یک طرفه منتقل می شود. سقف وافل دوطرفه  که عملکرد دو طرفه دارد و عملکرد دو طرفه منجر به باربری تمامی تیرهای پیرامون هر سقف می شود. به طور کلی در مورد سقف وافل یک طرفه و دوطرفه می توان گفت سقف وافل یک طرفه نسبت به سقف وافل دوطرفه  ارزان تر (میلگرد و بتن کمتر) ولی از لحاظ فنی دارای عملکردی ضعیف تر است. لذا استفاده از قالب وافل دوطرفه در سقف وافل با فواصل ستون زیاد و همچنین و ستون گذاری نامنظم نسبت به سقف وافل یک طرفه مناسب تر می باشد.

 

مزایای سقف وافل نسبت به سقفهای دیگر:

پیش از آن که درباره معایب سقف های وافل صحبت کنیم اجازه دهید کمی درباره سقف وافل و قالب های آن بحث کنیم. با توجه به اینکه در صنعت ساخت ایران سقفهای وافل چند سالی است که با اقبال مهندسان مواجه شده است لازم دیده شده درباره این سقف ها توضیحاتی در این مقاله به قلم تحریر درآورده شود. همانطور که مطلع هستید سقف های وافل در رده دالهای بتنی با عملکرد دو طرفه (Two-way Slabs) طبقه بندی شده و می‌تواند مزیت هایی را نسبت به انواع دیگر سقف ها ایجاد کند. یکی از الزامات اجرایی این سقف‌ها قالب های وافل می باشد که خرید این قالب‌ها هزینه‌ معقولی را به پیمانکاران تحمیل می نماید. متناسب با ضخامت سقف در نقشه های محاسباتی انواع قالب های وافل از ازتفاع ۱۸ تا ۴۰ سانتیمتر تولید و روانه بازار شده است. سقفهای وافل اصطلاحاً به رده‌ای از دال های بتنی اطلاق می‌شود که این دال‌ها با تیرچه های بتنی متعامد بر هم تقویت شده است که این تیرچه های متعامد به صورت درجا اجرا شده و از قالبهای موقت برای این منظور بهره برده می شود. روش اجرا به این صورت است که ابتدا قالب بندی سقف به صورت کامل با کمک تخته کوبی با یا قالب های فلزی انجام شده و روی این قالب ها  قالب های وافل جایگذاری می گردد . با آرماتوربندی و بتن ریزی عملیات اجرایی سقف پایان می یابد و پس از گذراندن مدت زمان گیرش بتن قالب برداری انجام می گردد.

اگر بخواهیم مزایای سقف وافل را نسبت به سقف های دو طرفه متناظر بسنجیم شامل موارد زیر می گردد: 

 1) امکان ایجاد دهانه های بلند (فاصله ستون به ستون) با تعداد ستون کمتر (در نتیجه تامین پارکینگ بیشتر) 

2) ظرفیت باربری بالاتر سقف وافل نسبت به سقف های دیگر 

3) مصرف بتن و میلگرد کمتر (در نتیجه کاهش بار مرده  Dead Loadسقف وافل)

4) ظرفیت مناسب سقف وافل در کنترل ارتعاش (Vibration Control Capacity)

5) نمای زیبای سقف وافل در صورت اجرای اکسپوز یا بتن نما (Exposed view)

6) وزن سبک سقف وافل که منجر به بهبود عملکرد لرزه ای (Seismic Performance) سازه می گردد.

7) زیرسازی به نسبت سبک تر و راحت تر نسبت به سقف دال، سقف یوبوت، سقف بابل دک و دیگر سقف های با عملکرد دو طرفه (Two-way Slab)

 

 

اما اگر از عیوب سقف وافل نیز بحث به میان آید شاید مهمترین ضعف سقف وافل :

1) عدم رفتار سازه ای مناسب در مناطق بسیار بادخیز می باشد (که این مناطق در ایران به ندرت وجود دارد منظور مناطقی است که هر سال تجربه طوفان های سهمگین یا تورنادو را تجریه می کنند مانند فلوریدای آمریکا)

 

قالب وافل 90 به ارتفاع 30 سانتیمتر یا قالب وافل اسکای دام (Sky dome)

 

قالبهای وافل دو طرفه 90x90 به ارتفاع 30 سانتیمتر (90x90x30 cm) با عرض ریب (Rib) 20 سانتی مناسب دهانه های بلندتر از 12 متر 

 

آیا اجاره قالب وافل به صرفه است؟ 

برای پیمانکاران خرید قالب وافل مناسب تر است یا اجاره آنها؟ با توجه به اینکه قالب های وافل از روش تزریق متریال پلی اتیلن یا پلی پروپیلن تولید می‌شوند امکان تولید این قالب ها با مقاومت بالا ایجاد می‌شود. متاسفانه ساخت این قالب ها با هزینه بالایی همراه است و از سوی دیگر عمر مفید قالب های وافل چیزی در حدود 30 بار استفاده در نظر گرفته می شود. بعد از مدتی در اثر اجرا دچار فرسایش و  تخریب می‌شوند که شرکت بتن بسپار این امر را وظیفه خود میداند که قالبهای شکسته وافل را با قالبهای نو به طور تضمینی و درج در فاکتور گارانتی کرده و در صورت رضایت مشتری قالبهای شکسته را باز پس گرفته و بازتولید آنها را در دستور کار قرار دهد.

با یک مثال عددی این مقایسه را انجام میدهیم تا بهتر موضوع خرید قالب وافل یا اجاره قالب وافل مورد واکاوی قرار گیرد: 

فرض کنید ساختمانی با مساحت هر سقف 250 متر مربع در 8 طبقه در دست اجرا باشد. با توجه به تجربه حدودا 75 درصد مساحت سقف نیاز به پوشش توسط قالب وافل داشته و ما بقی 25 درصد را باشوها، عرض تیرها، سر ستون ها (Column Drops) را تشکیل می دهند. اگر از مرسوم ترین قالب وافل موجود بازار یعنی قالب وافل 80x80x28 cm جهت اجرای این سقف استفاده شود تعداد مورد نیاز قالب های وافل جهت اجرای این سقف حدودا 300 عدد قالب وافل 80*80 نیاز دارد. گفتنی است که اجرای دهانه (فاصله ستون تا ستون) 10 متری با قالب های وافل 80*80 امری بسیار مرسوم است و طراحان شرکت بتن بسپار صنعت براحتی نقشه هایی با مشخصات فوق الذکر را برای مشتریان و کارفرمایان طراحی می کنند. 

 

خرید این تعداد قالب وافل هم اکنون و در زمان نگارش مقاله با فی هر عدد قالب وافل 340،000 تومان مبلغ 

   تومان 102،000،000 = 390،000 * 300     هزینه خرید قالب وافل

پس از اجرای 8 سقف با قالب های وافل فوق، که معمولا کمتر از یکسال زمان نیاز دارد، شرکت بتن بسپار متعهد میگردد که قالب های شکسته را گارانتی نموده و با درصد توافقی با مشتری قالب های وافل شکسته شده را نوسازی نماید. بعد از فرایند نوسازی و قالب های وافل 8 سقف استفاده شده را بقیمت 50 درصد می توان به فروش رساند که در اکثر موارد با توجه به کیفیت قالب های وافل، کارفرما معمولا از فروش قالبها صرف نظر کرده و آن ها را برای پروژه بعدی دپو می کند. 

با فرض فروش قالبها بعنوان وافل دسته دوم، حداقل 50،000،000 تومان به جیب مشتری برگردانده می شود و مشتری تنها با صرف 50،000،000 تومان تمام 8 سقف را اجرا کرده است. اگر قرار بود همین سقف را با بلوک های یونولیتی 2 متری اجرا نمود، برای اجرای هر سقف حداقل 200 شاخه یونولیت مورد نیاز بود که با توجه به قیمت 110،000 تومانی هر شاخه یونولیت دو متری، هزینه خرید یونولیت برای هر سقف حداقل 20،000،000 تومان بود که تنها با اجرای 3 سقف با قالب های وافل می توان هزینه خرید قالبها را سر به سر نمود.

حال فرض کنید که این قالبهای وافل و این تعداد قالب وافل قرار است از شرکت X اجاره گردد 

با توجه به قیمت اجاره قالب وافل در زمان نگارش مقاله به قیمت حداقل مترمربعی 100،000 تومان این پروژه نیاز به اجاره حداقل 180 متر قالب وافل دارد که با یک حساب ساده به عدد 18،000،000 تومان بابت اجاره هر سقف خواهیم رسید که با توجه به 8 سقف مبلغی بالغ بر 144،000،000 تومان بابت اجاره این تعداد قالب وافل هزینه می شود در حالیکه اگر قالب های وافل از ابتدا خریداری شده بود و در نهایت بعنوان دسته دوم به فروش رسیده بود فقط و فقط 50،000،000 تومان هزینه شده بود. 

در هنگام خرید قالب وافل، بحث در مورد چک تضمین، نحوه جریمه شکستگی قالبهای وافل اجاره شده بعد از اجرای 8 سقف خبری نیست. 

اما نکاتی که در هنگام خرید قالب وافل از تولیدکننده مورد نظر قرار نمی گیرد: 

  • امکان عودت قالبها بعنوان قالب دسته دوم و قالب وافل کارکرده 
  • گارانتی یکساله قالبهای شکسته شده 
  • امکان عودت قالبهای وافل سایز 80 و بازتولید قالب وافل سایز 60 با مواد عودت داده شده 

 

1- منظور از قالب وافل 60*60 سانتیمتری به ارتفاع 30 سانتیمتر چیست؟ 

در تصویر زیر قالب وافل 60*60*30 سانتیمتری مورد استفاده در سقف وافل ارائه شده است. 

قالب وافل 60 به ارتفاع 30 سانتیمتر

 

 

 

 

 

 

 

 

 برچسب: قالب وافل چیست؟، سقف وافل چگونه سقفی است؟، فروش قالب وافل به صورت نقدی؟، خرید قالب وافل پس از است؟، عودت قالب وافل، گارانتی قالب وافل، قالب وافل دسته دوم، قالب وافل، تولید کننده قالب وافل، عکس قالب وافل، شکل قالب وافل، تولیدکننده قالب وافل، دستگاه تزریق قالب وافل، انبار قالب وافل، قالب وافل مشکی، قالب وافل سفید، قالب وافل طوسی، قالب وافل رنگی، وزن قالب وافل سفید، وزن قالب وافل، وزن قالب وافل 60 ارتفاع 25 سانتی، وزن قالب وافل، سرعت اجرای سقف وافل، مقایسه سقف وافل و سقف تیرچه، پروژه قالب وافل در قم، پروژه قالب وافل در اصفهان، پروژه قالب وافل در ایران، پروژه قالب وافل در خوزستان، 

قالب وافل

 

خرید و فروش قالب وافل سقف وافل

 

خرید و فروش  وافل 80-28 سفید صادراتی

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

شرکت های همکار

آمار