سقف وافل (Waffle Slab)

10 / 10
از 1 کاربر

سقف وافل (دال مشبک)

سقف وافل (Two-Way Joist Slab) علی رغم گذشت چند دهه از ابداع این سیستم سازه ای هنوز در حجم وسیعی در ساخت و ساز های دنیا استفاده می گردد. دلیل این امر مزایای فنی- اقتصادی عدیده این سیستم سازه ای در مقایسه با سایر سیستم های سازه ای سقف های با دهانه زیاد نظیر دال پس تنیده، یوبوت، کوبیاکس و ... می باشد. دو مزیت اصلی این سقف ها نسبت به سقف های مشابه، یکی غیر ماندگاری قالب های وافل در سقف بوده و دیگری کاهش حجم بتن موردنیاز برای ساخت سقف است. 

شرکت "بتن بسپار صنعت" مفتخر به تولید انحصاری و صنعتی قالب های خاص این سیستم سازه ای در کشور است.

توضیحات

 

مزایای سیستم دال مشبک (Waffle Slab)

1-اجرای سازه سقف با دهانه آزاد ستون تا ستون تا 15 متر و بار زنده تا 400 کیلوگرم بر متر مربع.

2-قالب های با دوام با قابلیت تا 50 بار استفاده در قالب بندی.

3-عدم نیاز به قطعات مدفون در بتن که هزینه بر و غیر اقتصادی هستند نظیر بلوکهای مورد استفاده در سایر سیستم های دال مجوف ( یوبوت و کوبیاکس ).

4-عدم نیاز به روغن کاری (بتن به سطح قالبها نمی چسبد لذا سطح بتن نمای بسیار مناسبی را ارائه میدهد).

5-خاصیت  آکوستیک (جاذب و مستهلک کننده صوت) این نوع سازه سقف مناسب برای سالن های اجتماعات و محیط های پر ازدحام و پر سر و صداست.

6-مصرف کمتر بتن و آرماتور در نتیجه کاهش وزن سازه و به تبع کاهش قابل توجه هزینه های اجرایی در مقایسه با سایر روش های مشابه 

سقف وافل، قالب وافل، خرید وافل، فروش وافل، وافل دسته دوم، ضایعات وافل، اجاره وافل دسته دوم، مجری سقف وافل

سقف وافل در قیاس با دیگر سقف ها هم از لحاظ فنی و  هم از لحاظ اقتصادی برتری های زیادی دارد. استفاده از قالب وافل باعث اجرای سریع و راحت سقف وافل و برتری محسوس سقف با  قالب وافل نسبت به دیگر سیستم های سقف می شود. دلیل برتری سقف وافل نسبت به دیگر سقف های دال مجوف ،  حذف بتن سطح زیرین در نقش کاور میلگرد است. سقف وافل با حذف بتن زیرین باعث کاهش بار مرده سقف وافل می گردد که یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد دهانه های بلند در سقف وافل می باشد.

قالب وافل استفاده شده در سقف وافل به دلیل غیر ماندگاری  قالب های وافل مفید می باشد به این معنی که قالب وافل سقف را می توان برای حداقل 30 سقف مورد استفاده قرار داد.

برای اطلاع از خدمات طراحی سقف وافل و یا فروش  قالب وافل و اجاره قالب وافل یک طرفه و دوطرفه در خدمت شما هستیم.

مهندس داودی

09106730326

مقایسه سقف وافل و سقف کوبیاکس و یوبوت

در مقایسه سقف وافل و سقف موسوم به کوبیاکس و یوبوت می توان گفت که قالب وافل بدلیل عدم ماندگاری به این معنی که با یک بار هزینه برای تعداد زیادی سقف وافل (بیش از 30سقف) قابل استفاده است ولی در سقف کوبیاکس و یوبوت قالب در سقف مدفون شده و برای هر سقف می بایست مجموعه قالبهایی خریداری شود به این معنی که به عنوان مثال در یک ساختمان با حدود 1000 متر مربع شامل 5 طبقه حدود 300 قالب وافل مورد نیاز است در حالی که تعداد قالب یوبوت مورد نیاز برای همین ساختمان در حدود 2000 عدد می باشد ضمن اینکه قالب وافل در سقف وافل را می توان برای تمامی سقف ها استفاده نمود در حالی که قالب یوبوت در سقف دفن می گردد و اصطلاحا ماندگار است.

 

وافل یک طرفه و وافل دو طرفه

سقف وافل یک طرفه و سقف وافل دو طرفه در عین تشابه کلمه، تفاوت بسیار زیادی دارند.  قالب وافل یک طرفه شباهت زیادی به سقف تیرچه یونولیت دارد و که همان سقف با تیرچه درجا می باشد که عملکردی یک طرفه دارد. بعبارت دیگر باربر موجود روی سقف یک طرفه به دو تیر از چهار تیر پیرامونی سقف وافل یک طرفه منتقل می شود. سقف وافل دوطرفه  که عملکرد دو طرفه دارد و عملکرد دو طرفه منجر به باربری تمامی تیرهای پیرامون هر سقف می شود. به طور کلی در مورد سقف وافل یک طرفه و دوطرفه می توان گفت سقف وافل یک طرفه نسبت به سقف وافل دوطرفه  ارزان تر (میلگرد و بتن کمتر) ولی از لحاظ فنی دارای عملکردی ضعیف تر است. لذا استفاده از قالب وافل دوطرفه در سقف وافل با فواصل ستون زیاد و همچنین و ستون گذاری نامنظم نسبت به سقف وافل یک طرفه مناسب تر می باشد.

 

دال مجوفhttp://betonbaspar.com/administrator/files/UploadFile/dome%202.jpg

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

.http://betonbaspar.com/Administrator/files/UploadFile/a%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84%20%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C%20%D8%A8%D8%AA%D9%86%20%D8%A8%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D8%B1%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85.jpg

شرکت های همکار

 

 

آمار